هشدار کارشناسان: دایره واژگان نسل آی پدی کوچکتر می‌شود

| 0 نظر | 0 بازتاب
زبان‌شناسی: کارشناسان هشدار دادند که پیامهای متنی، نامه های الکترونیکی و استفاده از رایانه برای یادگیری می تواند رشد دایره واژگان کودکان را متوقف کند.
به گزارش آژانس سایت خبری زبانشناسی به نقل از خبرگزاری مهر، مغز ما طوری برنامه ریزی شده که واژگان جدید را هنگامی یاد می گیرد که استفاده دیگران از آن واژگان را در مکالمات روزمره می شنود، اما یادگیری با تلفنهای هوشمند، تبلتها و رایانه ها به جای گوش کردن به معلم یا والدین به این معنا است که کودکان امروز فرصت شنیدن دامنه گستره ای از لغات را ندارند.
کارشناسان مدعی شده اند که سنت انتقال شفاهی دانش در بستر احتضار خود به سر می برد و بزرگسالان و کودکان زمان زیادی را صرف نگاه کردن به صفحه نمایشهای مختلف می کنند.
زبان‌شناسی: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر سیستمی را عرضه کردند که قادر است گفتار محاوره‌ای را به گفتار رسمی تبدیل کند که در تلفن به عنوان منشی تلفنی قابل استفاده است.
به گزارش سایت زبان‌شناسی به نقل از خبرگزاری مهر، هادی حسینی- مجری طرح با اشاره به تفاوت‌های زیان محاوره‌ای با زبان گفتار رسمی، گفت: در حال حاضر بیشتر کوشش های انجام گرفته در زبان فارسی در زمینه بازشناسی گفتار رسمی -گفتاری که در آن شخص کلمات را به صورت کامل و فرم رسمی آن بیان می کند (همچون گویندگان اخبار) صورت پذیرفته است، حال آنکه گفتار روزمره مردم عموما به شکل محاوره‌ای انجام می‌شود.

راه‌اندازی سرویس ترجمه موتور جستجوی بومی

| 0 نظر | 0 بازتاب
زبان‌شناسی: سامانه ترجمه موتور جستجوی پارسی جو به عنوان نخستین موتور جستجوی بومی راه‌اندازی و فعال شد.
به گزارش سایت زبانشناسی از خبرگزاری مهر، در راستای ارتقای خدمات موتور جستجوی بومی پارسی جو پس از سرویس جستجوی تصویر با پوشش ده میلیون تصویر، این بار این سرویس دهنده، سامانه ترجمه خود را فعال کرده است.

براین اساس هم اکنون امکان ترجمه کلمات و عبارات از انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی و پینگیلیش به فارسی همراه با تلفظ آوایی کلمات در موتور جستجوی پارسی جو به نشانی http://www.parsijoo.ir/ فراهم شده است.

توانایی ذاتی کودکان در خواندن ذهن دیگران

| 2 نظر | 0 بازتاب
زبان‌شناسی: پژوهشگران دریافته اند کودکان یک و نیم ساله می توانند فکر دیگران را بخوانند.
به گزارش سایت زبان‌شناسی به نقل از خبرگزاری مهر، محققان تقریبا تمام کودکان در دسترس را در سه جامعه چین، فیجی و اکوادور از سن ۱۹ ماهگی تا حدود پنج ساله مورد مطالعه قرار دادند.
"کلارک بارت" انسان شناس دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس گفت: این یافته ها می تواند مشخص کننده توانایی های اجتماعی باشد که ما را از دیگر موجودات متمایز می کند.
زبان‌شناسی: دانشمندان اعلام کردند که پدیده گریه کردن که منحصر به انسان است وقتی شکل می گیرد که احساسات بر ما غلبه کرده است و پیش از زبان از آن به عنوان ابزاری برای ارتباط برقرار کردن درباره احساسات خود استفاده می کنیم.
به گزارش سایت زبان‌شناسی از خبرگزاری مهر، مایکل تریمبل استاد عصب شناسی اظهار داشت که ممکن است در مسیر زندگی ما زمانهایی بوده باشد که اشک معنای فراتر از کارکرد بیومکانیکی خود یعنی مرطوب نگاه داشتن کره چشم به خود می گیرد.

فرزان سجودی مطرح کرد: چرا نباید خط فارسی را تغییر دهیم

| 0 نظر | 0 بازتاب
زبانشناسی: فرزان سجودی درباره‌ی پیشنهاد کوروش صفوی مبنی بر استفاده از خط رومیایی به‌جای خط کنونی فارسی، می‌گوید، تغییر خط ‌مشکلات ابزاری را حل می‌کند، اما به لحاظ فرهنگی مشکلی را حل نمی‌کند و یک بحران جدی ایجاد می‌کند.
او معتقد است که می‌توان مسائل خط فارسی را با برنامه‌ریزی زبانی حل کرد.
به گزارش سایت زبان شناسی به نقل از خبرگزاری ایسنا، فرزان سجودی، زبان‌شناس، نشانه‌شناس و استاد دانشگاه هنر، درباره‌ی مشکلات خط فارسی گفت: یکی از مشکلات خط فارسی این است که در این خط واکه‌ها، بخصوص واکه‌های کوتاه، نشانه‌ای ندارند؛ به همین دلیل اگر کسی با کلمه‌ یا اسم خاصی آشنا نباشد، ممکن است آن را به شکل‌های مختلفی بخواند.
زبان شناسی: براساس یافته‌های جدید دانشمندان کودکان از زمان جنینی و آن هنگام که در رحم مادر هستند،آموختن زبان را یاد می‌گیرند و در هنگام تولد می‌توانند بین زبان مادری و یک زبان خارجی تمایز قایل شوند.
به گزارش سایت زبانشناسی به نقل از خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه پاسفیک لوتران دریافته‌اند، جنین در طول ۱۰ هفته آخر بارداری، به حرف‌های مادرش گوش می‌دهد و در زمان تولد می‌تواند آنچه را که شنیده، نشان دهد.
دانش پژوهان دلیل این امر را توسعه سازوکارهای حسی و مغزی برای شنوایی در طول ۳۰ هفته آخر بارداری می‌دانند.
زبان شناسی: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از صوت و تصویر، روشی را برای بهبود گفتار در سامانه های هوشمند مانند تلفن همراه و رایانه های بدون موشواره (موس ) ارایه کردند.
به گزارش سایت زبانشناسی از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ˈکامران قاصدیˈ مجری این طرح با اشاره به اهمیت بازشناسی گفتار در حوزه ارتباطات هوشمند رایانه و انسان افزود: در حال حاضر بازشناسی گفتار به دلیل کاربردهای فراوان در فناوری های جدید و نقش اساسی آنها در حوزه ارتباطات هوشمند رایانه و انسان یکی از موضوعات مهم و مورد توجه محققان است.
زبانشناسی: مدیر گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از تلاش برای ارائه‌ی واژه‌های مصوب فرهنگستان در گوشی‌های تلفن همراه خبر داد.
به گزارش سایت زبانشناسی به نقل از ایسنا، نسرین پرویزی یا اشاره به تلاش فرهنگستان برای عرضه‌ واژگان مصوب فرهنگستان در گوشی‌های تلفن همراه گفت: ما اکنون در حال تلاش هستیم تا بتوانیم فرهنگ واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به شکلی با گوشی‌های تلفن همراه متناسب کنیم.
او افزود: این کار پیش‌تر در خارج از کشور انجام شده است و اکنون گروهی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی دارند روی این موضوع کار می‌کنند که فرهنگ فرهنگستان و واژگان مصوب ما هم به گوشی‌های موبایل راه پیدا کند.

پروژه گوگل برای نجات زبان‌های در خطر انقراض

| 1 نظر | 0 بازتاب
زبانشناسی: گوگل پروژه‌ای را در دستور کار قرار داده که براساس آن تحقیقاتی را درخصوص زبان‌های در خطر انقراض آغاز کرده است.
به گزارش سایت زبانشناسی، متخصصان تخمین زده‌اند که تنها ۵۰ درصد از زبان‌های زنده امروز در دنیا تا سال ۲۱۰۰ توسط سخنوران آن استفاده و به آنها زبان‌ها صحبت شود.
حذف این زبان‌ها به معنی از دست دادن اطلاعات علمی و فرهنگی ارزشمند آنها است که از بین رفتن آنها به اندازه از دست دادن گونه‌های از دست رفته زبانی تاسف‌انگیز است.
پروژه گوگل برای زبان‌های درخطر انقراض یک منبع آنلاین برای ثبت، دسترسی و به اشتراک‌گذاری نمونه‌ها و تحقیقات صورت گرفته روی زبان‌های درخطر انقراض است.

نظر های اخیر

دارایی های اخیر

  • Declidx Cover.jpg
  • Linguistic Composition of Iran.jpg
  • iccs.png
  • DSC00586.JPG
  • DSC00584.JPG
  • DSC00521.JPG
  • DSC00516.JPG
  • DSC00514.JPG
  • DSC00292.JPG
  • DSC00276.JPG

ابرواژه